ENGLISHFRANÇAIS | NEDERLANDS | ESPANOL | ITALIANO | PORTUGUES | TURKCE | DEUTSCH | GREEK

BİLGİ VE İLETİŞİM

Biz, Philip Brink (sanat yönetmeni) ve Marieke van der Velden (fotoğrafçı) Hollanda’nın Amsterdam şehrinde yasayan bir çiftiz. Sivil toplum kuruluşları ve diğer ticari şirketler için yaptığımız işlerin dışında her sene kendimiz için de bir proje yapıyoruz.

Bu projelerde dünyadaki güncel olayları göz önünde bulundurarak,  muazzam ölçüde mevcut olan haberlere incelik ve ayrıntı katmaya çalışıyoruz.

Bundan önceki projemizde Afganistan’a gidip Kâbil şehri sakinlerine, Kâbil’deki en sevdikleri yeri sormuştuk (A Monday in Kabul \ Kâbil’de bir Pazartesi).

Lübnan’da ise Facebook arkadaşlarımız adına orada sığınmacı olarak bulunan Suriye vatandaşlarına kişisel sorular sormuştuk (Outside Syria \ Suriye’nin Dışarısında).

Bize sorularınız mi var? Bize philipandmarieke@gmail.com email adresinden ulaşabilir (İngilizce) ya da Facebook sayfamızı beğenebilirsiniz. 

 

Bob, Reem, Marieke & Philip

 

WITH THANKS TO:

We would especially like to thank all of the people who participated in this project: Alaa, Finn, Husam, Annemarijn, Birvan, Ghanem, Tilmann, Seet, Mayada, Marcel, Hasan, Joana, Monique, Otis, Mohamad, Safi, Kea, Suhaila and PetraYou were curious about the other person, and in this an example to everyone in the world.

Along with soundman Bob Aronds and translator Reem Saouma we were a top team, 1,000 x thanks! Also for Dirk Braam and Emma Blanchard who showed us around Lesbos and brought us in contact with Melinda McRosti. We would certainly like to thank her for everything she does with her organization for the refugees. 

Once we returned home Joséf Iping helped with the editing, sound editor Marco Baay from Kaisersound Studio’s worked through the   

night for the sound, and musician Kemal Ultanur composed special music for the film. David from Storm Post Production did the colour correction. 

Pamela WilliamsAnna Lena MehrMaria Kozari, Andrea Spila, Laura Beltrán Villamizar, Giovanni Calvo, Yannick Kabwau, Andréia CastilhoTranslators for Peace, Beyhan Bektasoglu de Jong and Reem Saouma translated all of the text. 

We want to thank Calumet Photographic and Mattijsen Sound Electronics very much for lending us the equipment.

Great thanks too for the MiaP Foundation and the Stichting Dialoog (Dialogue Foundation) for their financial support. Without you this project would not have been possible.