Türkçe altyazılar için lütfen CC'ye tıklayınız

 

Her yaz binlerce Avrupalı turist tatillerini değerlendirmek için Yunanistan’ın Midilli Adası’na akın ediyor. Fakat, bu yaz adada başka bir grup da var: Türkiye’den Avrupa Birliği sularına şişme botlarla girmiş olan çok sayıda Suriyeli ve Afgan sığınmacı. Film yapımcıları Philip Brink ve Marieke van der Velden bu kişilerin birbirlerini

tanımalarına olanak veren bir ortam hazırladı. Suriyeliler ve Avrupalılar, parkta bir bankta ya da denize karşı oturarak, evleri, işleri, savaş, evlilik, arabaları ve evcil hayvanları hakkında birbirleriyle sohbet ettiler. Bu 23 dakikalık belgesel filminde sığınmacılar ve turistler arasındaki diyaloglara şahit olabilirsiniz.

 

BİRBİRİMİZİ TANIYALIM

Filmde rol alan kişileri tanımak ve tanıtım filmlerini izlemek için resimlere tıklayın.

Alaa & Finn

Alaa & Finn

Selma & Husam

Selma & Husam

Annemarijn & Birvan

Annemarijn & Birvan

Ghanem & Tilmann

Ghanem & Tilmann

Seet & Mayada

Seet & Mayada

Marcel & Hasan

Marcel & Hasan

Joana & Monique

Joana & Monique

Rashad & Otis

Rashad & Otis

Mohamad & Jan

Mohamad & Jan

Archie & Wissam

Archie & Wissam

Safi & Kea

Safi & Kea

Suhaila & Petra

Suhaila & Petra

 

ŞUANDA DURUM NASIL?                               GEREKLİ BİLGİLER

Avrupa`da geçen uzun bir yolculuktan sonra, bu filmdeki mültecilerin hepsi Almanya’ya ya da Avusturya`ya vardılar. Burada oturum izinlerini almak için sığınmacı merkezlerinde bekletiliyorlar. Fakat, işlemlerin sonucunun ne olacağı ya da ne zaman tamamlanacağı belli değil.

 

Geçtiğimiz yıl yaklaşık bir milyon mülteci Yunanistan’a şişme botlarla geçerek Avrupa Birliği ülkelerine ulaşmıştır. Suriye bölgesindeki toplam mülteci sayısı 5 milyon civarlarındayken, bu mültecilerden yaklaşık 3 milyonu Türkiye’ye sığınmıştır. Peki nasıl oldu da böyle büyük ölçekte bir sığınmacı akını başladı?  Bu kaçış hakkındaki daha detaylı bilgi edinmek için lütfen tıklayın

Peki herkes bu projeye katılmak istedi mi? Ya da filmdeki roller için önceden seçmeler mi yapıldı? Bu belgesel niteliğindeki filmin nasıl çekildiğine dair daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak isterseniz lütfen tıklayın.

NE YAPABİLİRSİNİZ?

Bu filmin insanları birbirleri hakkında değil de birbirleriyle konuşmaya motive edeceğini umut ediyoruz. Parktaki ya da sahildeki banklar bizleri sohbete çağırıyorlar. Siz de bizlere bu mesajı mümkün olduğunca çok kişiye yaymamızda yardım edebilirsiniz.

Bu filmi sosyal medyada ya da sınıfınızda paylaşın. Yerel yönetimlerle sığınmacılar hakkında tartışırken bir kılavuz olarak kullanın ya da bir aile yemeği sırasında büyük annenize gösterin. Soru kartlarını indirerek kendi “akşamüstü bankta” etkinliğinizi de organize edebilirsiniz. Hollanda’da geçirilen “akşamüstü bankta” etkinliklerinin fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz. 

 

TRAILER & SELFIES

 

Projeye katkıda bulunanlar: